W ostatnim czasie mamy do czynienia głównie z wyjaławianiem gleby, spowodowanym nadmiernym stosowaniem środków chemicznych. Gleba zupełnie pozbawiona jest pożytecznych drobnoustrojów.
Wprowadzanie do gleby Terra Biosa przywraca naturalną mikroflorę. Głównym zadaniem Terra Biosa jest poprawa żyzności i urodzajności gleby oraz jej zdolności obronnych.
Pożyteczne Mikroorganizmy tworzą dla roślin najbardziej optymalne warunki rozwoju. Metabolizują materię organiczną, nagromadzając substancje próchniczne, co daje zwiększenie pojemności wodnej gleby (ważne w okresach suszy).
Tworzą strukturę gruzełkowatą gleby, dzięki czemu roślina ma szansę na rozbudowę swojego systemu korzeniowego i czerpanie pokarmu z głębszych warstw.
Po zastosowaniu Terra Biosa roślina wytwarza znacznie większą ilość korzeni i pobiera więcej substancji odżywczych.
Terra Biosa wiążą azot atmosferyczny i wprowadzają w obieg pierwiastki niezbędne dla roślin.
Zaletą Terra Biosa jest detoksykacja gleby z pozostałości po pestycydach oraz dejonizacja metali ciężkich, dzięki czemu substancje te nie przedostają się do roślin.
Najszybciej zmienia się struktura gleby, która staje się gruzełkowatą. W wyniku tych procesów zostają udostępniane trudno przyswajalne dla roślin związki mineralne. Zahamowane zostają procesy gnilne, a fermentacja przyspiesza humifikację materii organicznej. Substancje wytwarzane przez mikroorganizmy dezynfekują glebę, hamując rozwój szkodliwych organizmów i wzmacniają rośliny.
Zdrowa gleba
- 5% humusu
- 2,9% węgla
- 7/1 C/N
- 18,9 t/ha mikroorganizmów
- 2 – 4% mineralizacji
- 380 – 760 kg/ha N-NO3
- Plon pszenicy ~ 10 t/ha
- Zatrzymywanie azotu i innych substancji pokarmowych
- ph ~ 7
- Duża pojemność wodna
- Struktura gruzełkowata
Jeżeli poziom próchnicy wzrośnie w następnych latach można stosować niższe dawki.
Przy próchnicy = 1% i poniżej należy rozpocząć uzdrawianie gleby od bardzo wysokiego nawożenia organicznego, uprawy poplonów i dawki Terra Biosa od 20 do 25 litrów